NOVE POTI V ČEBELARSTVU Seznam forumov NOVE POTI V ČEBELARSTVU
Iskanja ne-kemičnih pristopov v čebelarjenju; FORUM ZA ZBIRANJE KVALITETNIH INFORMACIJ O POTEH K ZDRAVI ČEBELI
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Brstivar - Moja prva izkušnja
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    NOVE POTI V ČEBELARSTVU Seznam forumov -> Začasni organski načini tretiranja (Žveplov cvet...)
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Zlatko H



Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15
Prispevkov: 2633
Kraj: Parecag, 100mnm

PrispevekObjavljeno: 27 Jun 2011 23:32    Naslov sporočila: Brstivar - Moja prva izkušnja Odgovori s citatom

Pozdravljeni vsi

Torej pri prebiranju srbskega foruma SPOS sem naletel na Voja Brstino, čebelarja, doma iz Srbije, ki ima zelo veliko kilometrine pri čebelah. Razvil je veliko stvari, svojo vrsto nakladnih panjev, predvsem pa je razvil nekaj naravnih preparatov, za zdravljenje noseme in proti varoji pa verjetno še kaj.

Vse kar mi je bilo dosegljivega na njihovem SPOS forumu o teh naravnih preparatov sem prebral in odgovori drugih forumcev so bili zelo zelo pozitivni.

Torej za kaj gre. Izdelal je preparat proti varoji iz povsem naravnih sestavin, osnova so zelišča in parafinsko olje. Ko povohaš njegov preparat diši po eteričnih oljih. Sam nimam izostrenega vonja za zelišča, ampakl žajbelj in pelin sem zavohal.

V navodilih za uporabo napiše, da niso potrebna nikakršna zaščitna sredstva, da je preparat popolnoma neškodljiv za čebele in človeka, ne pušča nobenih ostankov v satju ali medu, varoja ne more razviti rezistence na ta preparat. Sestavine so skrbno varovana skrivnost. Po pisanju preparat testirajo tudi različne institucije, da bi potrdili njegovo učinkovitost in neškodljivost.

Sam jamči za neškodljivost tako, da je pripravljen ta preparat pred naročnikom tudi zaužiti.

Ker me ni težko navdušiti za novo stvar, sem želel to preiskusiti. Poklical sem ga, se dogovoril z njim, zaprosil svojega prijatelja v Beogradu, da se je povezal z njim, moj prijatelj je poklical svojega prijatelja, ki stanuje v Mariboru, dela v Beogradu in se tedensko vozi domov, da ta preparat spravi v Slovenijo. Sam pa v avto pa v Maribor in preparat je doma.

Za uporabo preparata potrebujemo tudi nekakšen plinski uparjalnik. (top)Tekočino nalijemo v rezervarček, iz rezervarja jo potisnejo v bakreno cevko, ki jo ta naprava s pomočjo plina ogreje, da se upari in tako dobimo na koncu bakrene cevi uparjeni preparat, ki ga puhnemo v odprtino. Nekako tako, kot bi uporabljali oksalno kislino.

Sam napiše, da so njegove izkušnje, da uničuje varojo na čebelah ne v zalegi, zato glede na število odpadlih varoj na podnici tretiramo čebele na tri do štiri dni, tako da z večkratnim tretiranjem zajamemo celoten ciklus varoje.

Kakšne so moje izkušnje.
Prvič sem tretiral 22.06.2011 in dvakrat štel varoje, hiter pregled 23.06, štetje 24.06 in štetje danes 27.06.2011, ko sem najbolj okužene tretiral drugič.

Fantje moram vam napisati, da preparat za sedaj deluje. V najbolj okuženih dveh družinah v mojih nakladnih panjih (ki letos niso rojile) je v tem obdobju odpadlo v enem 700 varoj in drugem 500 varoj. Čisto na vseh podnicah sem našel varoje ,od 15 do navedenih 700. Najbolj so seveda okužene najmočnejše družine, ki niso rojile, bistveno manj družine, ki so rojile, Warreji so različno okuženi od 5 varoj do 20.

Torej danes sem tretiral drugič in to samo zelo okužene družine, ostalih nisem, ker se mi še ne zdi potrebno.

Kako reagirajo čebele, iz panja se iz špranj po tretiranju močno zakadi, čebele začno dim ventilirati, petnajst do dvajset minut je velik drenj pred vhodom, potem se umirijo.

Ja to je to, zadevo spremljam, jutri bom ponovno opravil pregled in pojutršnjem ponovno štel odpadle varoje, pa bom videl. Pri dveh najbolj okuženih bom moral izrezati vso zalego, imam namreč občutek, da jih bo vseeno pobralo, ker je enostavno za to obdobje preveč varoj v panju.

Imam edino pomisleke, kako ta preparat deluje na enodnevno zalego. Bojim se, da bo prišlo do prekinitve zaleganja in poškodb enodnevne zalege. Kako se bo to odražalo na številčnosti družine pa ne vem.

Morda Jernej kaj napiše na to temo, saj ima nekaj izkušenj z uporabo eteričnih olj.

Zadevo sem poslikal (torej puhalnik in preparat) poslikal sem tudi podnico, pa se verjetno varoj ne bo videlo.

Naslednjič obeim slike in linke, kjer je zapisano o preparatu in Voji.

Toliko za začetek debate-


http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=522.0
http://spos.info/forum/index.php?topic=3021.0


Lp

Zlatko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 28 Jun 2011 07:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vojo Brstino dobro poznamo, je izumitelj RV in EV (Rodna Voja in Eko Voja) panjev. Je tudi že sodeloval na naših forumih. Pred časom je prodajal "dimček", nekak stisnjen briket raznih zelišč, a ker ni imel sredstev za nabavo strojev za večjo proizvodnjo, to ni šlo. Sedaj pa je iznašel Brstivar.

Znani so načini tretiranja z dimom in tretiranja z uparjevanjem. Recimo oksalne ali mineralnih olj. Zato verjamem, da stvar deluje, posebej ko si navedel svoje številke odpadlih varoj.

Mislim, da bi bilo OK tretirati 3x v razmaku 3-4 dni, potem pa 8-10 dni pavze, da se v miru zaleže in zapre generacija čebelje zalege. Sicer pa v tem obdobju ni krize, če bi ta postopek škodil zaleganju, saj zdaj rojene čebele, pa tudi tiste, rojene do sredine avgusta, ne preživijo zime. Zato je zdaj nemara res najboljši čas za takšno tretiranje. V drugi polovici avgusta, ko se začno rojevati zimske čebele, pa bi te stvari reduciral, čeprav takrat varoja najbolj narašča. A če si v tem času dobro tretiral, ne bi smelo biti problema? No, tako razmišljam, Lp j
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Zlatko H



Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15
Prispevkov: 2633
Kraj: Parecag, 100mnm

PrispevekObjavljeno: 28 Jun 2011 08:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Torej predlagaš tretiranje trikrat na 3 do 4 dni in potem pavza 8 do 10 dni in kaj potem, ponovim postopek?, še eno rundo?

lp

Zlatko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Marko



Pridružen/-a: 03.06. 2011, 13:00
Prispevkov: 4813
Kraj: Logatec, čebele na 470 do 570 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 28 Jun 2011 09:13    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tule bom nadaljeval, kjer sem končal v drugi temi o letošnjem načinu boja proti varoji.
No, sam sem še pred Zlatkom nabavil Brstivar skupaj s 'topom', ki pa zaradi neke napake (tesnjenje plina) ni deloval in sem ga moral predelati. OK ... za to temo nepomembna stvar.

Prvič sem ga uporabil 13. junija na vseh družinah, torej na vseh tipih panjev in koših. In vse družine so letošnji roji.
Nisem pričakoval kakšnega hudega odpada varoj. Saj se spodobi tako, kajne ? Skoraj vsi roji so bili dan ali dva 'na hladnem' pred vselitvijo v panje. Prej sem ne nekaj panjih nekaj časa spremljal naravni odpad, a ga ni bilo. Vsaj nobene varoje nisem našel.

Po prvem tretiranju z Brstivarom sem seveda z radovednostjo pregledal papir na podnicah - vstavil sem ga v polovico panjev (ne v koše in ne v dva Warre, ker nisem imel dvigalke, da bi ju dvignil).
Niti ene varoje nisem našel. Upam, da je to dobro znamenje (kar se okuženosti tiče).

Danes, ko je po koledarju še posebno ugoden dan za delo s čebelami in 14 dni po prvem tretiranju sem zjutraj ponovno 'zadimil', popoldan in jutri pa štejem. Seveda bom poročal.

Pri meni so se čebele umirile prej kot opisuje Zlatko. Dobrih deset minut morda traja, da se stanje na žrelu in bradi normalizira. Po dimljenju se pojavi pred panjem in na prednjih stenah kar precej čebel, a še zdaleč ne gre za kakšne 'brade', kot se jih vidi kje na fotografijah.
Najhitreje so se umirile v koših, kjer sem tudi samo enkrat 'pritisnil na gumb'.

Malce me je skrbelo glede vročine tega dima, a sem ugotovil, da je pravzaprav 'hladen'.

Sicer pa je tisto, kar opisuje Jernej kot 'dimček', pravzaprav sedanji Brstivar, le da so zelišča sedaj v parafinskem olju za lažje tretiranje.
Ja, res je. Vojo Brština je pri vsakomur, kamor je šel 'zdravit' s tem svojim preparatom, najprej zahteval, da s čebelarjem spijeta čaj iz sestavin, ki jih vsebuje Brstivar.

Poročila srbskih čebelarjev, ki so lani uporabili Brstivar, so pozitivna. Mnogi so ga 'testirali' tako, da so po njegovi uporabi dimili ali dajali v panje druge, tudi pri nas znane strupe (Amitraz, CheckMite ipd.) in ugotavljali zelo majhen ali celo nikakršen odpad varoje.

Upam na najboljše in tako želim tudi vsem vam.

P.S.
Seveda je stvar še zelo zelo nepreizkušena, čeprav je Vojo dal preparat nekaj institucijam v Srbiji oz. Vojvodini na testiranje. Za rezultate ne vem. Upam predvsem, da ne vpliva negativno na matico in da je resnično povsem neškodljiv za čebele.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
klopotec



Pridružen/-a: 01.06. 2011, 19:18
Prispevkov: 6419
Kraj: Šprinc

PrispevekObjavljeno: 28 Jun 2011 12:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Odmislimo škodljivost strupov in neškodljivost eteričnih olij.

Uporaba enega in drugega pa čebelo odvrne od razvijanja sposobnosti, da se varoje sama ubrani. Tako sem vsaj razumel Jerneja, Frenka in ostale, ki so govorili o naravni selekciji čebele, ki bo z varojo opravila sama.

Mene navdušuje ta zvarek Brštine, ki bi ga morali resno testirati in čim prej dati v uporabo. Brštini privoščim, da obogati, ker bo obogatil vse konzumente medu, da bodo lahko uživali neoporečen med.
Ampak z vzgojo samoodporne čebele pa to zopet nima nobene zveze.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 28 Jun 2011 15:08    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Imaš popolnoma prav Klopotec. Tak je zakon. Zlatko uporablja to v glavne pri tistih lanskih družinah, ki niso rojile in so zato polne varoje. Oziroma je le testiral na vseh? Tudi apiguard se lahko uporabi tako selekcionirano, čeprav trdijo, da je treba na vseh, da ni ropov, a to bi se dalo urediti s kakšno kapljico sivke/timijana drugim na podnico, da še njim diši.

Obstajajo družine, za katere lahko čebelar že danes z gotovostjo ve, da ne bodo videle niti sredine septembra. Take torej tretiraj - lahko pa jim tudi odvzameš zalego in jih hraniš, da potegnejo dovolj satja za zimo?

Lp j
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 28 Jun 2011 15:10    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Odgovor Zlatku: tako je, a vse le glede na potrebo.

Hvala Marko za poročilo od kolega Voje! Pojdi testirat k čebelarju, ki ima stare družine od lani in niso rojile.

Lp j
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Zlatko H



Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15
Prispevkov: 2633
Kraj: Parecag, 100mnm

PrispevekObjavljeno: 28 Jun 2011 15:15    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Klopotec imaš prav, uporaba česarkoli odvrača čebelo od razvijanja svojih sposobnosti braniti se proti varoji.

Nekaj pa mi tudi moraš dati prav, na poti do cilja moramo trezno razmišljati čemu gremo nasproti. Poslati golo vojsko v boj do zob oboroženemu sovražniku ni nikakršno plemenito dejanje, to bi bilo zame prej noro dejanje.

Zato pa obstaja tudi vmesno obdobje, ko se učimo mi in čebele z nami in to je to. Bom pa najbolj vesel, ko mi ne bo treba prav z ničemer drezati v panj in bom samo sadil določene rožice pred čebelnjakom, jih škropil z biodinamičnimi preparati in še tako krepil vez čebele z njenim bistvom.

lp

Zlatko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Zlatko H



Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15
Prispevkov: 2633
Kraj: Parecag, 100mnm

PrispevekObjavljeno: 28 Jun 2011 15:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Klopotec,

če pa moram izbirati med kislinami in zelišči ni dvoma kaj izbiram.

lp

Zlatko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Zlatko H



Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15
Prispevkov: 2633
Kraj: Parecag, 100mnm

PrispevekObjavljeno: 29 Jun 2011 09:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

S tem topom sem dimil.



lp

Zlatko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Zlatko H



Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15
Prispevkov: 2633
Kraj: Parecag, 100mnm

PrispevekObjavljeno: 29 Jun 2011 09:36    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pripopam še slikico podnice z varojo, ni dobro videti, nekaj pa le, to je bila podnica polna varoje,

Tudi včerajšnji hitri pregled je pokazal nadaljevanje padanja varoj po drugem tretiranju, danes zvečer bom štel, pa bom poročal.




lp vsem

Zlatko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
klopotec



Pridružen/-a: 01.06. 2011, 19:18
Prispevkov: 6419
Kraj: Šprinc

PrispevekObjavljeno: 29 Jun 2011 10:21    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

A bi se dalo to naročit preko tebe. Kolko to stane in kaj vse je v ceni. Tudi top, ali treba to naredit posebej?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Marko



Pridružen/-a: 03.06. 2011, 13:00
Prispevkov: 4813
Kraj: Logatec, čebele na 470 do 570 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 29 Jun 2011 13:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Marko je napisal/a:
Prvič sem ga uporabil 13. junija na vseh družinah ...
Po prvem tretiranju z Brstivarom sem seveda z radovednostjo pregledal papir na podnicah - vstavil sem ga v polovico panjev (ne v koše in ne v dva Warre, ker nisem imel dvigalke, da bi ju dvignil).
Niti ene varoje nisem našel. Upam, da je to dobro znamenje (kar se okuženosti tiče).

Danes, 28.6., ko je po koledarju še posebno ugoden dan za delo s čebelami in 14 dni po prvem tretiranju sem zjutraj ponovno 'zadimil', popoldan in jutri pa štejem. Seveda bom poročal.

Poročam: štel sem na štirih panjih. Na treh ni bilo niti ene varoje, na enem pa štiri (mrtve).

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Zlatko H



Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15
Prispevkov: 2633
Kraj: Parecag, 100mnm

PrispevekObjavljeno: 29 Jun 2011 17:19    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Klopotec pozdravljen,

Preko mene se to ne naroča, če želiš naročiti Brstivar, pokliči Vojo, podatke imaš in se dogovori, možakar je zelo mobilen in takoj pošlje preparat. Najti moraš nekoga v Srbiji, ki ti bo to prevzel in dostavil do Slovenije.

Za 1l Brstivarja, kar zadostuje za 1000 tretiranj sem jaz plačal 25€, topa pa Voja takrat, ko sem naročal jaz, ni imel na zalogi. Naročil sem ga pri drugem Srbu in zanj plačal 40€, pri Logarju stane podobna zadeva 300€ in ta Srbski (vsaj moj) dobro deluje, Marko poroča, da je imel težave, ampak ne vem, če je to isti proizvajalec. Seveda bi se ga dalo še izboljšati, zlasti za natančno doziranje, ampak verjetno bodo v prihodnosti tudi to odpravili. Top v osnovi ni bil narejen za tretiranje z Brstivarjem, ampak za kemijo.

Bodi dobro

Zlatko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 30 Jun 2011 07:23    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Malo mišljenja: kot sem omenil, je zamegljevanje z olji že desetletja stara metoda. Brstivar temelji na parafinskem olju, in to je to, doda se še nekaj dišavnic in je? Poskusite samo z parafinskim oljem in rezultat zna biti podoben?

1. Vprašanje: iz česa je parafin, parafinsko olje?
2. To pač ostaja znotraj panja, na saju, propolisu - olje?
3. Kdo bo letos poskušal in pri koliko panjih, brez raznih vnosnih tretiranj, le z biotehničnimi metodami?

Lp j
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Marko



Pridružen/-a: 03.06. 2011, 13:00
Prispevkov: 4813
Kraj: Logatec, čebele na 470 do 570 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 30 Jun 2011 07:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zlatko H je napisal/a:
Naročil sem ga pri drugem Srbu in zanj plačal 40€, pri Logarju stane podobna zadeva 300€ in ta Srbski (vsaj moj) dobro deluje, Marko poroča, da je imel težave, ampak ne vem, če je to isti proizvajalec.

Ni isti proizvajalec.
Tvoj vsaj na pogled in po demonstraciji na internetu sodeč deluje bolje oz. je kvalitetnejši.
Pri mojem ni tesnila povezava med plinsko bombico in cevjo gorilnika, zato sem moral kar celoten gorilnik zamenjati z drugim Sad
Cena mojega je bila 25€.
Malo denarja .... malo "dima" Crying or Very sad
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Zlatko H



Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15
Prispevkov: 2633
Kraj: Parecag, 100mnm

PrispevekObjavljeno: 30 Jun 2011 12:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ja Jernej,

Parafinsko olje ni nedolžna zadeva, pa tudi kisline in apigard ni, kot ni še marsikaj, kar uporabljamo pri čebelah, verjetno Brstivar res ne deluje brez parafinskega olja, tolažim se, da gre za zelo majhne količine takega olja in da gre za prehodno obdobje, ko morajo družine preživeti ali umreti.

Kar pomeni, če izberem sredstvo, izberem tisto, ki je v osnovi najmanj škodljivo.

Prvič sem tretiral tudi Warreje, sedaj pa ne več, samo moje nakladne panje, ki niso rojili in so polni varoje.

Je pa zanimivo to, da ko štejem varoje, odpada ta varoja vedno enako v istem razmerju, v okuženi družini, kjer jih je odpadlo veliko napr. 500 varoj, jih bo po naslednjem tretiranjum odpadlo ravno tako zelo veliko, v tistih družinah, ki pa so že pri prvem tretiranju imela manjši odpad se tako število proporcionalno odraža tudi v štetju odpadlih varoj.

lp

Zlatko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Marko



Pridružen/-a: 03.06. 2011, 13:00
Prispevkov: 4813
Kraj: Logatec, čebele na 470 do 570 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 30 Jun 2011 12:53    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

JernejM je napisal/a:
Malo mišljenja: kot sem omenil, je zamegljevanje z olji že desetletja stara metoda. Brstivar temelji na parafinskem olju, in to je to, doda se še nekaj dišavnic in je? Poskusite samo z parafinskim oljem in rezultat zna biti podoben?

Vojo Brstina je do lani svoje "zdravilo" uporabljal tako, da je zelišča, ki ga sestavljajo, 'zakuril' (kot recimo papir v kadilniku za delo s čebelami) in s tem dimom zadimil čebele.
Pa je delovalo (proti varoji), le nepraktično je bilo in težave so bile z doziranjem. Še prej pa je skuhal čaj iz teh zelišč in ga popil s čebelarjem.
No, sedaj je "izpopolnil tehnologijo" in zelišča nekako doda v parafinsko olje. Pojma nimam pa, kako to naredi.
Tole je samo za pojasnilo. Nič ne navijam za Brstivar Wink

LP
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 30 Jun 2011 13:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Brstivar je že v redu, če ste se pač odločili zanj.

Na Wikipediji piše tole o parafinu, tako da zgleda da ni panike?:

Parafin, Parafinsko olje, (ang Paraffin), je zmes nasičenih ogljikovodikov z več kot 18 ogljikovimi atomi.
Kemijsko ime: mešanica nesulfoniranih ogljikovodikov iz zemeljskega olja.
Parafinsko olje je mineralna tolšča – oljnata zmes rumenkasto bele barve. Je brez vonja in okusa. Pridobiva se iz nafte. Ima visok index viskoznosti. Ima neomejen rok trajanja, razen v zdravstvu, kjer se uporablja kot zdravilo.

== Identifikacija snovi ali pripravka:

Parafin je mineralna tolšča. Po lastnostih je zelo podoben voskom (ti so po kemijski sestavi estri). Je zelo viskozna tekočina.
Uporaba snovi ali pripravka:
Uporablja se v večino primerih, kjer je zaželjena nevtralna reakcija, ker parafin nima dobrih lastnosti razgrajevanja.
Uporablja se v:
-medicini, kot sredstvo za odstranjevanje ušesnega masla in tekočina za čiščenje kože.
-strojni industriji za izdelavo tesnil in avto gum.
-živiljski industriji, kot zaščitno sredstvo, ker je neoporečen (kot [[CO2]]).
-papirni industriji za povoščen papir.
-tekstilni industriji za impregnacijo blaga in kot bazna olja (maziva) za pomožna sredstva v tej panogi.
-trdni parafin se uporablja za izdelavo sveč.

__________________________________________
Kot vidimo bi pogosta uporaba lahko kar znatno impregnirala panj od znotraj?? Zato preveč okužene družine tretirajte še z drugimi stvarmi, kot so biotehnične metode.
Lp j
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
MatejM



Pridružen/-a: 26.05. 2011, 08:28
Prispevkov: 767
Kraj: Bloke, 750 mnv

PrispevekObjavljeno: 30 Jun 2011 14:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Parafinsko olje je produkt nafte, kar vse pove. Več si lahko preberete tukaj: http://sl.wikipedia.org/wiki/Projekt:Parafin,_parafinsko_olje
Nekako se mi zdi, da se vrtimo kot mačka okrog vrele kaše. A lahko v grobem dorečemo, kako postopat v boju proti varoji. Kot začetnik sem precej zgubljen. Nočem kemije (predvsem ne kislin), pri vseh ostalih, kao bio zadevah, pa spet ugotovimo, da je notri kemija (npr. parfinsko olje). Ali je sploh možno-metoda zdravljenja-boja proti varoji, ki bazira na BIO v pravem pomenu besede.

lp, mm
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
MatejM



Pridružen/-a: 26.05. 2011, 08:28
Prispevkov: 767
Kraj: Bloke, 750 mnv

PrispevekObjavljeno: 30 Jun 2011 14:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

No, Jernej me je prehitel (hvala), glede parafinskega olja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 30 Jun 2011 15:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Imam drugega dela dovolj, a v glavi mi občasno zazveni parafinsko olje in kapljajo informacije:

vrtnica se je začela sušiti, bila je polna uši in kaparjev. Poškropili smo jo z Promanal AF Neudorff, naravna zadeva, ki temelji na 1,2% parafinskem olju. Torej, samo 1,2%! Zdaj pa pazite; navodilo je polno opozoril, da stvar ne pride v zemljo, vodotoke, rastlina pa se kot pirh sveti od maščobe.

Ker je tega zmanjkalo, sem nabavil drugo bio zadevo, od Plantelle, PROMA, ki je podobna stvar, le da temelji na rafiniranem olju ogrščice. Polno je opozoril, naj bo stran od otrok, hrane, krmil, oči, kože ...

Vrtnica pa se sveti od maščobe, tudi pesek in kamni pod njo. Pa sem le trikrat popršil.

Olja zadušijo vse te uši, kaparje, pršice, tako pa tudi varojo. To se ve že dolgo časa. Parafinsko olje pa ni strupeno. Zato se ga lahko šilce tudi spije. Pa vendar stvar ostaja mastna; poskusite kaj bo če zadimite eno manjšo prazno škatlo, lahko kartonsko, kakšne 6 x, torej dve serije tretiranj, kar je normalno. No, tisto bo potem tudi v satju, medu.

Preverita. Vse bolj se mi zdi da Vojina znanost ni kaj novega. Včasih so to delali, nekateri še vedno, z mineralnimi olji - na Jugu je tega še precej. Imajo tudi podobne uparjevalnike. Vsekakor pa odlično deluje na varojo, ki je na čebelah. Bistvo je torej v olju, ostalo je pa za zdravje čebele??

Take tee and see, lp j
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Zlatko H



Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15
Prispevkov: 2633
Kraj: Parecag, 100mnm

PrispevekObjavljeno: 30 Jun 2011 21:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pa bom res tretiral prazno kartonsko škatlo in pogledal kakšne ostanke maščobe pustijo 3ccm3 tekočine, kar zadostuje za 6 tretiranj, kajti na vsako tretiranje gre 1ccm3 preparata v katerem je 0,5ccm3 parafinskega olja, ostalo so zelišča.

Sicer pa je pri meni tako. Lanske družine, zlasti tiste, ki so tako močno okužene, ne bi preživele septembra, torej moram nekaj storiti.

Ostanenejo mi torej samo še apitehnični ukrepi, Apigard in kisline. Kaj naj izberem? Kako pa je z gelom v Apigardu?

Prekinjanje zaleganja, ki ga dosežem z izrezovanjem zalege še nisem nikoli preiskusil in moram priznati, da me je tega ukrepa malo strah. No bomo videli, kako bo šlo.

lp vsem

Zlatko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
MatejM



Pridružen/-a: 26.05. 2011, 08:28
Prispevkov: 767
Kraj: Bloke, 750 mnv

PrispevekObjavljeno: 01 Jul 2011 06:27    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zlatko, tudi sam imam zadržke glede izrezovanja (manjka mi praksa). Gre pa tudi za hod poseg v panj. Če ne bo druge možnosti, bom tretiral z Apigardom, ki ga lahko dobim. Apigard bo veterinarka delila 15-tga tega meseca v naših koncih. Upam, da bo podala strokovna navodila o uporabi. Bom poročal.

Sicer pa imamo na forumu veliko strokovnjakov, ki bi lahko nekoliko bolj natančno opisali postopke "naravnega" tretiranja.

LP, mm
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 01 Jul 2011 15:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Matej, na tem forumu žal ni strokovnjakov, razen morda eden, Brnda. Smo le učenci, ki iščemo nove poti skozi džunglo. Strokovnjak boš ti, ko boš z nečim uspel in potem povedal še nam. Nihče ni dolžan, da kaj bolj natančno opisuje bilo kaj, ker drugi itak težko vse sprejmemo, razumemo. Vsakdo mora uspeti v svojem okolju in na svoj način, ker druge poti na tem svetu sploh ni. Zato naj ti bo ta forum in internet samo spodbuda, smerokaz, ostalo je pač na tebi. Če pa že želiš naravno metodo, je že neštetokrat opisana, a je ne moreš sprejeti, kot vsakdo od nas ne more česa sprejeti:

Priskrbi si 10-12 družin, daj jih v "naravnejše panje" in pusti na miru: če ti katera preživi, iz nje vzrejaj druge družine. Vzemi si 10 let časa. No, to je najnatančnejša najnaravnejša metoda Very Happy . Si zdaj zadovoljen? Če nisi, uporabi Brstivar Laughing . Zagotovo je OK.

Lep dan, j
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 29 Avg 2011 13:04    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Marko je napisal:

Brstivar po dveh dneh


Zdravo !

Naredil sem nekaj posnetkov - žal se prav dobro ne vidi - podnic dva dni po uporabi Brstivara.
Preveril sem na štirih panjih, od tega je eden Warre.

Na prvem je bilo približno 80 odpadlih varoj, nekatere še žive.
Dve sta 'nekontrolirano' krožile v majhnih krogih, dve sta ležali na hrbtu in migale z nožicami, nekaj se jih je komaj zaznavno premikalo.



Nekoliko bližja posnetka:





Na zgornjem posnetku se vidijo tudi bele varoje. To so mlade, kot sem uspel razbrati iz informacij na internetu (glej spodaj), kar
seveda nikakor ne pomeni, da Brstivar deluje na varojo v pokriti zalegi!

V enem panju je bilo manj kot deset odpadlih varoj in prav vse so bile tudi mrtve:


Presenetljivo: ta panj je imel pri predzadnji kontroli daleč največji odpad !

Zanimiva je bila podnica na Warre panju. Ni mrežasta, ampak samo plošča, nad katero
je na 3/4 prazna naklada, ker jo čebele še niso zgradile. Do satja je gotovo več kot 15 cm.
Enako tudi do okroglega žrela! Žrelo torej ni pri tleh spodnje naklade.
Podnica je bila, kot se vidi, skoraj popolnoma čista. Ne samo varoj, ampak tudi ostankov CP, voska, smeti ... Za razmislek Wink




O razvojnih fazah varoe:


Stages of varroa (Varroa destructor) mites. Younger ones on left, all white mites will die when a bee emerges out.
The 2nd one from right would be able to live. Her cuticle will become redder after 2-3 more days of hardening.
Beijing China. May 15, 2001.


Na koncu še kratek filmček s podnice zadnjega panja, ki sem ga preveril.
Na začetku in na koncu filma se kljub slabši kvalitet dobro vidijo še žive varoje:
http://www.youtube.com/watch?v=4AAT7rk-t6Y&feature=player_profilepage


OPOMBA:
To je bila 5. uporaba Brstivara, zadnji dve sta si sledili v 5 oz. 6 dneh. Naslednje bom tudi ponovil po 5 dnrh in tako zajel celoten razvojni cikel varoe.

Lep dan vsem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
JernejM



Pridružen/-a: 23.05. 2011, 13:00
Prispevkov: 1578
Kraj: Semič, čebelnjak na 420 mnv

PrispevekObjavljeno: 29 Avg 2011 13:12    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tale prispevek je izziv Rudiju in Zlatku, kajne? Hvala za informacije. Zelo pomemben bo končni, spomladanski rezultat. Sicer pa, kot sem že omenil z zgornjih postih, brstivar ne deluje toliko na podlagi zelišč, kot na podlagi klasičnega zamegljevanja z olji, znanega že desetletja. Zanimivo bi bilo preveriti (ne vem, ali je Zlatko to naredil v kartonski škatli), koliko olja stvar pušča v panju, po recimo normalnemu številu tretiranj? Procent olja je namreč približno enak kot pri tistem pripravku za vrtnica, olje je praktično enako, parafinsko, tam pa piše, da je treba zelo paziti s to zadevo ??

Svetlejše varoje pomenijo, da se čebele rodijo pol ali en dan prej, kar pomeni, da jih v tem času dobro hraniš za zimo (ker še nimaš SC).

Lp j
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Zlatko H



Pridružen/-a: 25.05. 2011, 21:15
Prispevkov: 2633
Kraj: Parecag, 100mnm

PrispevekObjavljeno: 30 Avg 2011 02:22    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Marko dobro jutro,

Tista tvoja ugotovitev o čisti podnici mi ne da miru. Pa saj ni variante, da na podnici ne bi bilo drobirja, ali pa sem kaj spregledal. Tako čisto podnico imam jaz samo zelo kratek čas po tem, ko jo očistim in naoljim.

Kakšna je tvoja razlaga tega? moja, kot da ni čebel v tem panju.

lp

Zlatko
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Marko



Pridružen/-a: 03.06. 2011, 13:00
Prispevkov: 4813
Kraj: Logatec, čebele na 470 do 570 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 30 Avg 2011 08:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

JernejM je napisal/a:
Tale prispevek je izziv Rudiju in Zlatku, kajne? Hvala za informacije.

Ne, ne. Nobenega 'izziva' ni v ozadju. Samo čiste informacije o uporabi in delovanju Brstivara. Kako jih kdo sprejme in razume, je že izven moje domene Smile .
JernejM je napisal/a:
Zelo pomemben bo končni, spomladanski rezultat. Sicer pa, kot sem že omenil z zgornjih postih, brstivar ne deluje toliko na podlagi zelišč, kot na podlagi klasičnega zamegljevanja z olji, znanega že desetletja.

Kolega Dragan Šošić, izkušen čebelar, na enem od srbskih forumov poroča o drugačni uporabi Brstivara, ker mu ni blizu kakršnokoli dimljenje. Odločil se je, da bo Brstivar samo nakapal (naredil sled) po zgornjih letvicah okvirčkov (satonoše) - glej slike spodaj. In odpad varoj je praktično enak kot pri uporabi z dimljenjem. Očitno torej ne gre le za zamegljevanje, kot temu praviš, ampak za delovanje tistih zelišč (eteričnih olj ?) v sredstvu.
JernejM je napisal/a:
Zanimivo bi bilo preveriti (ne vem, ali je Zlatko to naredil v kartonski škatli), koliko olja stvar pušča v panju, po recimo normalnemu številu tretiranj? Procent olja je namreč približno enak kot pri tistem pripravku za vrtnica, olje je praktično enako, parafinsko, tam pa piše, da je treba zelo paziti s to zadevo ??

Enkrat sem pozabil narediti nekaj 'dimov v prazno' pred uporabo in sem takoj naslonil cev na brado panja - ven se je orosilo pred dimom kar nekaj olja. Pobrisal sem brado s kosom papirja, ker drugega nisem imel pri roki, a naslednji dan je bilo vse čisto. Očitno počistijo vse - kot z vsako stvarjo. Koliko pa pušča normalno uparjen Brstivar olja v notranjosti pri eni uporabi, pa res ne vem. Morda je pa Zlatko kaj gledal v svoje panje.
JernejM je napisal/a:
Svetlejše varoje pomenijo, da se čebele rodijo pol ali en dan prej, kar pomeni, da jih v tem času dobro hraniš za zimo (ker še nimaš SC). Lp j

Ja, morda. Bral sem sicer tudi, da nekaj varoje pogosto ne 'dozori' v celicah, preden se čebele izležejo v normalno dolgem ciklusu.

Lep dan vsem.



Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Marko



Pridružen/-a: 03.06. 2011, 13:00
Prispevkov: 4813
Kraj: Logatec, čebele na 470 do 570 m n.m.

PrispevekObjavljeno: 30 Avg 2011 09:20    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Zlatko H je napisal/a:
Marko dobro jutro,
Tista tvoja ugotovitev o čisti podnici mi ne da miru. Pa saj ni variante, da na podnici ne bi bilo drobirja, ali pa sem kaj spregledal. Tako čisto podnico imam jaz samo zelo kratek čas po tem, ko jo očistim in naoljim.
Kakšna je tvoja razlaga tega? moja, kot da ni čebel v tem panju.
lp
Zlatko

Very Happy Me imaš res za takega šaljivca, da bi vam podtaknil očiščeno podnico praznega panja ? Very Happy
Tole je krasna družina. Prvi roj, ki sem ga letos dobil. Čebele so bile že dve ali tri leta na 5.1 celicah.
Izrazito odstopa od drugih po vnosu cvetnega prahu. Pojma nimam, zakaj.
Še preden sem jim podstavil to podnico (predal), sem opazil, da so imeli vedno čisto dno.
Ampak vsaj približno tako je tudi na ostalih, kjer ni žičnate podnice.
Spomnil sem se, da Vojo iz Srbije večkrat piše o 'spoliranih' podnicah, torej ne-mrežastih, ki jih čebele redno čistijo in propolizirajo.
To je eden od razlogov, zakaj so mi bolj všeč kot žičnate, v katerih se nabira 'svinjarija'.
Glej, če v žičnatih, ki so visoke nekaj cm, načeloma pa manj kot 10, varoja ne uspe zlesti nazaj, v tejle pri meni, kjer je do satja gotovo 15cm, tudi niso mogle. Da bi se oprijele čebel je pa po moje ravno toliko možnosti kot da so jih prijele čebele in vrgle ven Smile . Kot delce CP, voska in ostalega.

Pozdrav vsem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    NOVE POTI V ČEBELARSTVU Seznam forumov -> Začasni organski načini tretiranja (Žveplov cvet...)
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.